DEVE DİKENİ


 Deve Dikeni, Milk Thistle, Meryem Ana Dikeni, Akkız, Deve Kengeri, Kengel, Kıbbun, Sütlü Kengel, Şevkülmeryem, Uslu Kengel gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde yabanı olarak yetişen 1 – 2 yıllık otsu ve dikenli bir bitkidir. Çiçekleri genellikle mor ve nadirende beyaz renktedir.  Deve Dikeninin içeriğinde bulunan silverin maddesi karaciğer hastalıkları için ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

DEVE DİKENİ’NİN ETKİLERİ:

İdrar arttırıcı ( toprak üstü kısmı )

Ateş düşürücü ( toprak üstü kısmı)

Yatıştırıcı ( toprak üstü kısmı )

Karaciğer yağlanmasını önlemekte (tohum )

Karaciğer fonksiyonlarının düzene girmesinde (tohum )

Karaciğer deformasyonlarında ( tohum )

İlaçların ve kimyasalların karaciğere verdiği zararı giderme de (tohum )

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir tohum)

DEVE DİKENİ’NİN KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI :

250 gr suyun içerisine kurutulmuş bitkiden bir tatlı kaşığı kadar konulur ve 1-2 dk kaynatılır, ılık kıvama gelince küçük yudumlar halinde içilir, ( hazırlanan çay bir anda değil gün içinde birkaç yudum şeklinde içilmelidir.) Tohum olarak tüketiminde piyasada hazırlanmış tabletler şeklinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz ama bu ürünleri güvendiğiniz kişi ve firmalardan almanız sağlınız için çok önemlidir. Yanlış şekilde hazırlanmış ürünler sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

YAN ETKİLERİ :

Tavsiye edilen miktarın dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.Yanlış kullanımında mide bulantısı,kusma ve baş dönmesi olabilir hemen doktora gidilmesi gerekir.


Bu kategoride henüz ürün Yok.