SÜLÜK TEDAVİSİ

 

SÜLÜKLER NASIL KULLANILIR

Sülükler göllerden toplanacaksa, kullanımdan 1 – 2 gün önce toplanır,kuyruğundan baş aşağı tutarak kusturulur, sonra suya batırılarak yıkanır, yarısına kadar suyla dolu bir cam kavanoza yerlerştirilir ve kullanım vaktine kadar ( 2 – 3 gün) bekletilir. Sülük koymadan önce, gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanır ve kurutulduktan sonra kuru lif ile masaj yapılır. Sonra sülükler biz bez parçası ile alınır ve hazılanan bölgelere yerleştirilir. Sülükler en önemli noktaları kendi kendine bulurlar ve vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Uzun süre düşmeyen sülükler üzerine biraz su , tuz veya kabartma tozu serpilir. Sülükler düştükten sonra, kanamayı bir müddet daha devam ettirerek daha çok atık madde çıkartmak ve yarayı temizlemek için ısırılan noktalar üzerine kupa kapatılır. Sümüksü akıntı, gaz veya tıkanıklık çok ise bunlar tamamen bitene kadar birkaç defa kupa kapatmak gerekir.

Kanamayı, şiddetine göre, 12 – 48 saaat durdurmamak gerekir çünkü dışarı atılan yalnızca kirli kandır, vücutta temiz kanı dışarı atacak bir mekanizma yoktur.

Sonra kanamanın olduğu bölge, kuru temiz bir bez ile kapatılır. Kanama hala devam ediyorsa ve gerekli ise, ceviz kabuğu yakılarak külü veya öğütülmüş nar kabuğu tozu serpilir ve bantlanır.Fakat büyük tabiblere göre, en iyisi, esneme, mide bulantısı ve bayılma hissi gelene kadar beklemektir. Bu durum kan hacminin %20 dan fazlası kaybedilince görülür.Kan kayıbında ilk tehlike kan hacminin %30 dan fazlası kaybedilince oluşabilir (tahminen 1,5 litreden fazla ). Ancak bağışıklık sisteminin devreye girmesiyle, bu tehlikeli noktaya gelmeden, doğal olarak hasta bayılır.Bayılınca, kalp atışları yavaşlar, tansiyon düşer, kanama otomatik olarak durur. Bugüne kadar sülük tedavisinde, kanama sebebiyle bayılan bir kimseye rastlanmamıştır.

Sülük tedavisinde sülük sayısı, kullanma sıklığı ve kanama süresi hastanın kan durumuna göre ayarlanır.

Sülükleri bekletirken her gün veya iki günde bir sularını değiştirmek, kullanılan sülükleri temiz bir akarsuya veya göle bırakmak gerekir. Sülükler 3-6 ayda bir defa beslenirler.Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

SÜLÜK TEDAVİSİ

Öncelikle yazımıza bir hadisi şerifle başlayalım.Sevgili peygamberimiz (S.A.V) Bir hadisi şeriflerinde, Şöyle buyurmaktadır. ‘’ İlaçların hayırlısı burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlardır,müshil,hacamat ve sülükle kan aldırmaktır’’

Nehir göl ve ırmaklarda yaşayan, Allah tarafından ve hayvanların toplar damarını temizlemekle görvlendirilen sülükler,eski çağlardan beritedavi için kullanılır. Sülükler ,insan ve hayvanları ısıraraktoplar damarlarda oluşan tıkanıklıkları eriten birikmiş kanı sulandıran ve dağıtan 105 farklı enzim salgılarlar. Sonra da derin tabakalardan vücudun en kirli kanını temizler.

Sülükler eski yaralarda ,egzama, uyuz, sedef, vitiligo, mantar, yılancık, gibi her türlü cilt hastalığında kullanılır. Ameliyat sonrası yara izlerine, çürüklere, morluklara ve çillere de konabilir. Varis ve basur gibi, damarlardaki tıkanıklık ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan her durumda, tiroid, hipofiz, yumurtalık, erbezi, prostat,rahim, kalp, karaciğer, dalak, akciğer, göz ve kulak hastalıklarının,MS, Alzheimer, Parkinson, fıtık, ateşli şişlikler,çıban,kangren gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yüz, kafa, boyun, sırt, bel,makat, rahim ağzı, kuyruk sokumuna ve her azaya uygulanabilir. 

Göz travması sonrası göz tansiyonu, göz damarlarının kanaması, gözyaşı kanalı tıkanması, arpacık, katarakt, başlangıcı için göze yakın bölgelere, örneğin gözün dış veya iç köşesine, alt veya üst kapakçığına, çene altı ve şakaklara,

Beyinde damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu, Sara, MS, Alzhimer,Parkinson ve üst diş eti hastalıkları için üs diş etlerine, kasıklara, makata, makat ile cinsel organ arasına, erbezine, hatta rahim ağzına, 

Karaciğer ve dalak hastalıklarında kürek kemikleri arasına, kürek kemikleri altına, memelerin altına, makata ve ayaklara,Bel ve boyun fıtığında fıtık yerine sülük konur.Sülükler düştükten sonra sülüklerin tuttuğu her noktaya birkaç defa kupa kapatılıp akıntı iyice vakumlanır. Tiroid bezi hastalıklarında troid üzerine sülük konur. Sülükler düştükten sonra sülüklerin tuttuğu her noktaya birkaç defa kupa kapatılıp akıntılar iyice vakumlanır,nodül varsa, çıkarmaya çalışılır. Sülük kullanımı için en iyi mevsim ilkbahar, ikincisi sonbahardır. En iyi sülükler rengi mor, kahverengi, toprak rengi, ince, fare kuyruğuna benzeyen ve başı küçük olanlardır. Bunlar ise suyu temiz, yeşil yosun ile kaplı ve kurbağası bol olan göllerden toplanan veya havuzda yetiştirilen sülüklerdir.Yeşil, mavi, siyah, kıllı, büyük başlı, karnı kırmızı ve sırtı yeşil olan, kokuşmuş, kurbağa yaşamayan kurbağa yaşamayan sularda veya hızlı akan suda yaşayan sülükleri kullanmamak gerekir. Bu tip sülüklerin kullanımı aşırı kanamaya, yaralara ve şişmeye sebep olabilir.

SÜLÜK TEDAVİSİNDE UYARILAR

- Kan sulandırıcı kullananların sülük koymadan 3 gün önce ilacı bırakmaları gerekir.
- Kiraz, vişne ve limon kanı sulandırdığı için sülük koymadan 2 gün öncesinden itibaren ve sülük konulan gün bunları yememek gerekir.
- Hemofili hastalarına sülük konmaz! 
- Ağrı kesici, ateş düşürücü, aspirin ve çok antibiyotik kullananların kan üretimi baskılanmış olabilir. Bu durumda olanlar sülük koymaya 3 taneden başlamalı ve iki seans arası 3 haftadan daha sık olmamalıdır.Bu tür hastalar sülük tedavisine kan kontrolü ile yapmalı, sülükler düştükten sonra kanamayı durdurmalıdır.
- Adetli kadınlara, tok karnına ve abdestsiz olanlara sülük konmaz.
- Ogan nakli geçirenlere ve diyalize bağlanan böbrek hastalarına sülük koymamak gerekir.

Bu kategoride henüz ürün Yok.