OTOİMMÜNHEPATİT

otoimmünhepatit

 

Otoimmün hepatit

Nedir?

Otoimmün hepatit (AIH, İng.: Auto Immune Hepatitis) vücudun kendi immün sisteminin karaciğer hücrelerine saldırdığı ender bir karaciğer hastalığıdır. Bu durum karaciğer iltihabına yol açar (hepatit). Otoimmün hepatit akut karaciğer yetmezliğine yol açabilir ya da kronik hastalık olarak siroz oluşturabilir.

 

Tipik kuluçka süresi ne kadardır?

Bilinmiyor.

Otoimmün hepatitin nedeni nedir?
Vücudun kendi immün sistemi "yabancı" ile "kendine ait" arasında ayrım yapamaz hale geldiğinden karaciğer hücrelerine saldırır. Bu hatanın nereden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bazı hallerde bir otoimmün hepatit ilk olarak bir gebeliğin, bir zehir yüküne maruz kalmanın ya da başka bir hastalığın ardından göze çarpmaktadır.

Otoimmün hepatit bulaşıcı mıdır?

Hayır, hiçbir zaman. Otoimmün hepatit vücudun kendi kendisiyle yaşadığı bir sorundur. ("Hepatit" kelimesi sadece "karaciğer iltihabı" anlamına gelmektedir, yani her hepatit bir enfeksiyon hastalığı değildir.)

Semptomları nelerdir?

Çoğu kez semptom görülmez, ya da halsizlik, hafif, grip benzeri semptomlar, açık renkli dışkı, koyu renkli idrar, ateş ya da gözlerde ve/veya ciltte sararma görülebilir.

Otoimmün hepatit ne derece yaygındır?
Buna dair az bilgi mevcuttur. Batı Avrupa'da ülkelere göre her 100.000 kişiden 2 ila 17'si AIH hastasıdır.

Otoimmün hepatit nasıl tedavi edilir?

Tedavi normal olarak immün sistemi dizginleyen prednizo(lo)n ve azatiyoprin ilaçlarıyla yapılır. Bu ilaçların yan etkileri olabilir, ancak immünsüpresyon yapılmazsa hastalık genel olarak ölümle sonuçlanmaktadır. İlaçlar sayesinde AİH kalıcı olarak durgunlaşabilir, bu durum normal bir yaşam beklentisi sağlayabilir. Çoğu kez, AİH'nin yeniden baş göstermesini önlemek için uzun süreli bir koruyucu tedavi gerekmektedir. Otoimmün hepatite karşı "yumuşak" bir alternatif tıbbi tedavi bilinmemektedir. Otoimmün hepatitin tedaviye rağmen ilerlemesi ve komplikasyonlu bir sirozun oluşması durumunda bir karaciğer transplantasyonu yararlı olabilir.bu alanda çözüm olarak özel saf bitki yağlarından sıvı halde özel karışımlar hazırlıyoruz.tedavi süreci 6 ay kadar sürüyor.dtaylı bilgi için lütfn arayınız....................


Bu kategoride henüz ürün Yok.