SİNAMEKİ


Dünyanın çeşitli bölgelerin yetişen sinamekinin 400 aşkın çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve ege bölgesinde yetişmektedir. Bitki boyu yaklaşık olarak 100- 150 cm kadar boylanabilen, sarı çiçekleri olan  çalımsı tipte bir bitkidir. Sinameki türlerinin yaprak ve tohumlarında bulunan etken maddeler; reçine, flavon türevleri, serbest ve ya glikozit durumunda antresan türevleri bulunur.


SİNAMEKİ’ NİN FAYDALARI

Bagırsak yumuşatıcı ve müshil olarak kullanılır

Bağırsak kurtlarını düşürmede yardımcı

Hafif sakinleştirici etkisi vardır

KULLANILIŞI

Toz haline getirilen yaprakları 2 tatlı kaşığ alınır  bir bardak kaynar suyun içinde 10 dk  demlendirilir günde iki üç defa içilir.

Tohumları ise; 4-5 adet bitki tohumu 10 saat suda bekletilir daha sonra bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10-15 dk demlendirilir. Sabah akşam içilebilir.

YAN ETKİLERİ

Sinameki tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanılmamalıdır. Sinameki fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma yapabilir. Hamile olanlar ve çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Sinamekinin uzun süreli kullanılması mide – bagırsak çeperinde tahribata neden olabilir, çok  gerekli olmadıkça sinameki kullanımı tavsiye edilmez.


Bu kategoride henüz ürün Yok.