ZERDEÇAL


ZERDEÇAL’ IN FAYDALARI

İltihap kurutucu özelliği vardır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.  Karaciğerin yenilenmesinde yardımcı ve karaciğeri koruyucu özelliği vardır. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Kalbi güçlendirici. Sigaranın verdiği zararları yok etmeye yardımcı. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çok etkili ( bronşit, nefes darlığı,sinüzit, soğuk algınlığı sonucu olaşan enfeksiyonlar ). Bağışıklık sistemini güçlendirici. Kanser önleyici.  Kan temizleyici  özelliği vardır.

Zerdeçöp, Sarı Kök, Hint Safrani, Safran Kökü, Sarı Boya, Yalancı Safran olarak çeşitli isimlerle kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Çay olarak kullanım şekli, bitkinin kurutulmuş rizomları ( kök ) bir adet alınır ve yaklaşık 250 ml suyun içerisinde 3 – 5 dk kaynatılır ve çay olarak içilir günde 2 – 3 defa içilmesi tavsiye edilir.

Toz olarak kullanım şekli, bir çay kaşığı zerdeçal yaklaşk 3 gr kadar gelmektedir bala karıştırılarak yenilebilir ya da süte eklenerek içilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Verdiği sarı renk dolağısıyla boyamada kullanılır. Bilinen bir yan etkisi yoktur önerilen dozjın üstüne çıkılmaması tavsiye edilir. Hamileler ve bebeklerde kullanmayınız.


Bu kategoride henüz ürün Yok.